Ne yapıyoruz

Savunma Sanayi

Savunma Sanayi

HATKO A.Ş. savunma sanayi ve gemi inşaatı alanlarında Avrupa’nın önde gelen firmalarına Türkiye’deki faaliyetleri için temsilcilik ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu firmalardan biri olan Blohm + Voss GmbH Tersanesi – Almanya (ThyssenKrupp Marine Systems) firmasının faaliyetleri aşağıdaki dört ana başlık altında toplanabilir:

  • Askeri Gemiler
  • Hızlı yolcu gemileri
  • Feribotlar ve Yük gemileri
  • Mega Yatlar

 

144 yıl önce kurulmuş olan Blohm+Voss tersanesi, günümüzde dünya pazarı için sofistike ürünlerin üretildiği uzmanlaşmış, yenilikçi teknolojiler ile dünya pazarlarındaki mevcut konumunu kanıtlamış bir sanayi kuruluşudur.
Blohm+Voss 70’li yıllarda MEKO® dizayn konseptinin geliştirilmesi ile askeri gemilerin inşasında devrim başlatmış ve yüksek teknolojili denizcilik için geleneksel tersane kavramına son vermiştir.

Teknik bilgi, olağanüstü mühendislik performansları, modern üretim teknikleri ve 144 yıllık deneyim, Blohm+Voss tersanesinin uluslararası rekabette kendisini kabul ettirmesini ve ekonomik bir başarı ile çalışabilmesini sağlamaktadır.

Blohm+Voss tersanesi Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile müşterek olarak 80’li yıllardan başlayarak 4 adet YAVUZ Sınıfı ve 4 adet BARBAROS Sınıfı Firkateyn olmak üzere toplam 8 adet MEKO dizaynı firkateyn inşa etmiştir. Bu gemilerin 4 adedi Blohm+Voss tersanesinde ve diğer 4 adedi ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olan Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşa edilmiştir. Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşa edilen gemiler ile tersaneye firkateyn inşa etme kabiliyeti kazandırılmıştır.

Bahsi geçen büyük projelerin ülkemizde gerçekleştirilmesi ile savunma sanayimize katkı sağlayacak bu teknolojilerin transferi sağlanmıştır.